Sıfır araçlara ÖTV indirimi gelecek mi?
Sıfır araçlara ÖTV indirimi gelecek mi?

Sıfır araçlara ÖTV indirimi gelecek mi?

Sıfır araçlara ÖTV indirimi gelecek mi? sorusu son günler vatandaşlar tarafından araştırılıyor. ‘Otomotivde ÖTV indirimi olacağı’na ilişkin söylentilere OYDER’den açıklama geldi.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu araba almak için bekleyen vatandaşlara kötü haberi verdi. Sıfır araçlara ÖTV indirimi gelecek mi? sorusu son günler kamuoyunda konuşulurken OYDER Başkanı Şahsuvaroğlu “Altını çizmek istiyorum ki ‘ÖTV indirimi’ beklemiyoruz” dedi.

“HAZİRAN AYI OTOMOBİL SATIŞLARI İYİ”

Haziran ayında otomobil satışlarının iyi gittiğini açıklayan OYDER Başkanı Şahsuvaroğlu, hatta 2019 yılı satışlarını geride bırakmasını beklediğini de belirtti.

Şahsuvaroğlu, “Sıfır km araçlar için” hükümetin başlattığı kredi paketinin geçen yıl 1 Ekim 2019’da başladığını hatırlatarak “30 Haziran’da bitecekti fakat hükümetimiz bu tarihi öteleyerek kampanyanın devamını sağladı. Dolayısıyla otomotiv sektöründe geçmiş aylarda pandemi nedeniyle durmaya yakın olan satışlar, Mayıs ayıyla birlikte harekete geçti ve şu anda Haziran satışları geçen yılın aynı döneminin üstünde kapanacak gibi bir performans gösteriyor. Bulunurlukla ilgili sıkıntı ise hepimizin sıkıntısı, sonuçta bizler de tüketiciyiz” dedi.

“SIFIR ARAÇ SIKINTISI BİR KAÇ AY DAHA SÜREBİLİR”

Pandemi nedeniyle dünya genelinde üretim dururken otomotiv sektörü de 2020 yılı için tasarlanan sıfır araçlar piyasaya sürülemedi. Araba sektöründe şu anda dünyada koronavirüs salgınında normalleşme yaşansa bile tedarik sıkıntısı devam ediyor. Tedarik sıkıntısının bir kaç ay daha sürebileceğini belirten Şahsuvaroğlu, “Fakat yan sanayiyle birlikte otomotiv fabrikalarının yeniden üretime başlamaları mayıs ayının son haftasına denk geldi. Bizim Türkiye’de sattığımız araçlarda her 10 otomobilin yaklaşık 6-7 tanesi ithal olduğu için Avrupa’daki pazarlar kendi pazarlarını hareketlendirmek, kendi ekonomilerini döndürmek için öncelikle kendi piyasalarına araç vereceklerdir. Türkiye’ye ise ilk aşamada araç veremeseler de hemen ardından tedariğimize yardımcı olacaklardır. Bulunurlukla ilgili birkaç ay daha bir sıkıntı yaşayacağız ama Türkiye’de üretilen araçlar için şu anda üretimin bütün çarkları dönüyor.” dedi.

“Bazen tüketicinin istediği model, donanım seviyesi stoklarda olmayabiliyor ve bunların tedariği bir miktar uzayabiliyor.” açıklamasında bulunan OYDER Başkanı şöyle konuştu:

“Bugün herkesin showroomunda gösterdiği, sattığı araçlarla donanım seviyeleri, renk seçenekleri, aksesuar seviyeleri değiştiği için; 2-3 aya varan süreler oluyor. Ama daha çok bu bize yurt dışından gelen araçlarla ilgili bir durum. Yerlide ise şu anda bunu söylememiz doğru değil. Yerli ürünlerde yine bir aylık bir zaman içerisinde araç bulunabiliyor. Bu ay da geçen sene Haziran’da 42 bin 700 adet satılmıştı. Bu sene Haziran’da da rakamlar gösteriyor ki 50 binleri göreceğiz”

ÇEVRECİ OTOMOBİLLER ÖN PLANA ÇIKTI

Salgın ile birlikte çevreci otomobillere yönelim olduğunu belirten Murat Şahsuvaroğlu, özellikle hibrit otomobillerin satışlarında artış görüldüğünü, tamamen elektrikli modellerdeyse düşüş kaydedildiğini belirtti. Bunun nedenlerinden en önemlisininse petrol fiyatlarında yaşanan düşüş olduğuna dikkat çekildi.

About admin

Check Also

İkinci el araç alacaklar dikkat! Fiyatlar için önemli uyarı

İkinci el araç alacaklar dikkat! Fiyatlar için önemli uyarı

İkinci el araç alacaklara fiyatlar ile ilgili OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Şahsuvaroğlu’ndan önemli bir uyarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir