Merkez Bankası faizi sabit tuttu: 'Enflasyon fena geliyor'
Merkez Bankası faizi sabit tuttu: 'Enflasyon fena geliyor'

Merkez Bankası faizi sabit tuttu: ‘Enflasyon fena geliyor’

Merkez Bankası piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası indirim beklentilerinin aksine politika faizinde değişikliğe gitmedi ve yüzde 8,25’te sabit tuttu.

Geçen yıl temmuz ayında Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevinden alınmasından bu yana her toplantıda indirilen faiz, 11 ay sonra ilk kez sabit bırakıldı. 2019’un temmuz ayında göreve gelen Başkan Murat Uysal, şu ana kadar toplam dokuz toplantıda politika faizini 1.575 baz puan indirdi.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada koronavirüsün dünya ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisinin devam ettiğine dikkat çekildi. Açıklamada salgına bağlı olarak yaşanan maliyet artışlarına vurgu yapıldı ve talep azalmasına rağmen maliyet artışının enflasyona olumsuz etki yaptığı belirtildi.

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZİ SABİT TUTMA KARARI NE ANLAMA GELİYOR?

Peki, Merkez Bankası’nın bu kararı ne anlama geliyor? Ekonomi uzmanları beklentilerin aksine faizi sabit tutan Merkez Bankası’nın kararını değerlendirdi. Uzmanlar, Merkez Bankası’nın “sıkı duruş” sergilediğine dikkat çekti ve kararda enflasyon, olası kur baskısı, talep artışı ve petrol fiyatlarındaki artışın etkili olabileceği değerlendirmesini yaptı.

Prof. Dr. Emre Alkin karara ilişkin “Merkez Bankası’nı cesaretinden dolayı tebrik ediyorum” dedi ve “Faizler bu ay değişmedi, sanıyorum enflasyonla alakalı endişeler azalana kadar da bu şekilde devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Uğur Gürses de “‘O kadar gaza basmışız ki enflasyon fena geliyor, duralım’ karar” değerlendirmesinde bulundu.

About admin

Check Also

İkinci el araç alacaklar dikkat! Fiyatlar için önemli uyarı

İkinci el araç alacaklar dikkat! Fiyatlar için önemli uyarı

İkinci el araç alacaklara fiyatlar ile ilgili OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Şahsuvaroğlu’ndan önemli bir uyarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir