'Ağustos-Ekim gibi tsunami geliyor'
'Ağustos-Ekim gibi tsunami geliyor'

‘Ağustos-Ekim gibi tsunami geliyor’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ülkenin kısa vadede 40 milyar dolar bulması gerektiğini belirterek, “Bulunamazsa ağustos-ekim gibi bir tsunumi geliyor” dedi. Erdoğan’ın ülkeyi belediye başkanı perspektifiyle yönettiğini söyleyen Akşener, “2010’da Kemal Derviş’in programı bitince yenisi yapılmadı. Çöküş başladı. Erdoğan’ın çıraklık dönemi en iyi dönemiydi, kalfalık ve ustalık döneminde ise hapı yuttuk” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Karar TV’de ‘Liderlerle Ekonomi’ programına katıldı. Akşener “Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girecek” açıklamasını eleştiren Akşener “10. sırada Kanada var. Biz 19. sıradayız. Bu büyümeyi sağlasak bile 2023’e kadar 10. ekonomi olmayı gerçekci bulmak doğru değil. Batı’da ‘post truth’ diye bir kavram var. Gerçek üstücülük. Bunun temsilcisi Trump. Erdoğan bunu ondan öğrendi. Trump da Erdoğan’dan İncil kaldırmayı öğrendi. Bu alay edilecek bir konu değil. Devlet ciddiyetini yerle bir eden bir tutum. Gerçekten buna inanıyoruzsa vahim. O zaman gerçeklik duygusunu kaybetmiştir” dedi.

Büyüme rakamlarını değerlendiren Akşener TÜİK’in rakamlarını ‘ısmarlama sonuçlar’ olduğunu belirterek “Türkiye kurulduğundan bu yana ortalama 4.5 büyümüş. AK Parti dönemindeki ortalama ise 4.3” ifadelerini kullandı.

EKONOMİDEKİ HATA ERDOĞAN’IN BAKIŞ AÇIŞINDAN KAYNAKLANIYOR

Ekonomideki temel hatanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bakış açısından kaynaklandığını savunan Akşener şöyle konuştu:

“Sorunların temelinde demokrasi, hukukun üstünülüğünün olmaması ve yapısal problemler sayılır. Bunlar tek başına yeterli değil. Erdoğan hala İstanbul Büyükşehr Belediye Başkanı gibi. Bu perspektiften bakıyor. Erdoğan’ın en çok kullandığı kelime ‘kolaydır.’ Her konuda bu kavramı kullanıyor, bu belediyecilik anlaşıyından geliyor.

Kemal Derviş’in hazırladığı programdan sonra ekonomik kalkınma programı devreye girmeliydi ama bu olmadı. Çıraklık dönemi dediği dönem o programa uyulduğu için en güzel dönem. Sonra kalfalığa geldik Türkiye hapı yuttu, ustalıkta ise öldük. Her şeyi ithal eder olduk. Muş, Erzincan, Iğdır ovası boş.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı eleştiren Akşener “Ona ‘Damat bakan’ dediğim için asabı bozuluyor ama Berat Bey’in tecrübesi, bilimsel alanda yeterliliği tam değil. Sırf damadı olduğu için bu bilgi birikimini yok farz etmek doğru değil. Ancak o makama oturmasının sebebi damat olması. Bunu adı nepotizm. Akraba kayırmacılığı. Ekonomide ikisinden başka bu kavramlara inanan yok. Onun için her şey baş aşağı dönüyor. Yatay hiyerarşi çok önemli” diye konuştu.

“MERKEZ BANKASI’NIN İHTİYAÇ AKÇESİ GİTTİ”

Akşenerin sorulara verdiği cevaplar şöyle:

“22 milyona yardım yapılması devleti sosyal devlet yapmaz. O fakirliği yönetmektir. O sosyal haktır. Bunu denetlemek de herkesin hakkıdır. Ben kaymakama, ilçe başkanına yardım listesi verdiğini hatırlamıyorum. Şimdi mahalle temsilcilerinin sistemi içinde fakire yardım var. Burada da kayırma var. Biz yardımı kesmeyeceğiz ama önceliğimiz istihdam ve üretim olacak.

Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesi gitti, özelleştirmede 72 milyar dolar kazanıldı, yerine ne yapıldı? Sıfır. Ama yol yaptılar. Havalimanı, köprü tünel yapıldı. Ama bunlar bizim değil. Hazine ve müşteri garantsi var. Özal Yap İşlet Devret modelini getirdi, onun döneminde 67 YİD projesi yapıldı. 11 milyar dolar maliyeti var. Kâr payı yüzde 4. Şimdi yapılanların tümüne baktığınızda 157 iş var, 60 milyar dolar para harcanmış ama  kâr payı yüzde 146. Diğerinde yüzde 4. Bunun anlamı şu. ‘Ben yaptım oldu.’ Denetleme mekanizması yok, yeffalık yok. Demokrasi, adalet, hukukun üstünlüğü yok. Keyfi yönetim var. 5 müteahhidi kurtarmak her şeyin üstünde olursa, ithal ettiğiniz samanla ithal ettiğiniz hayvana bakarsınız.

Erdoğan’ın sistem değişikliğine gitme nedeni ‘daha fazla güç alırsam ülkeyi yönetebilirim’ anlayışı. Cumhurbaşkanı veya Başbakan değil belediye perspektifi içinde bakıyor. ‘Kolay’ değil her şey. 2014’te Cumhurbaşkanı seçilince her şey aşağı doğru inmeye başladı. Erdoğan’ın oyları ile AK Parti’nin oylara arasıdaki makas da kapanıyor. Üstelik oylar eriyor.

Şu anda 40 milyar dolar kaynak bulmak gerekiyor. Bulunamazsa ağustos-ekim gibi bir tsunumi geliyor. Yatırımcı arkadaşın kafası atarsa ‘bizim paralar gider’ diye gelmiyor. Türkiye’den 2 yılda 30 milyar dolar çıtığı söyleniyor. Şeffaflık yok. Çin örneği veriyorlar ama ülkeye giden para Hong Kong üzerinden. Türkiye insanları futbola çağırıyor, tam ortasında kural değiştiriyor. Yabancı böyle gelir mi? Güven sağlanırsa borç kolay bulunur.

Emekliliket yaşı bekleyenler kanayan bir yara. Bunlar düzenlenmeli. Emekliler birbirinden çok farklı maaş alıyor. 3600 ek göstergede sözler verildi, ortada kalındı.”

About admin

Check Also

İkinci el araç alacaklar dikkat! Fiyatlar için önemli uyarı

İkinci el araç alacaklar dikkat! Fiyatlar için önemli uyarı

İkinci el araç alacaklara fiyatlar ile ilgili OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Şahsuvaroğlu’ndan önemli bir uyarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir