İrritabl bağırsak sendromunun tedavisi nedir?

IBS’nin tedavisi yoktur, ancak daha iyi hissetmek için yapabileceğiniz şeyler vardır. Tedavi şunları içerebilir:

Diyetinizi değiştirme
İlaç almak
Danışmanlık ve stres giderici
Diyetinizi değiştirme
Yiyecekler IBS’ye neden olmaz, ancak belirli yiyecekleri yemek bazı IBS semptomlarına başlayabilir. Bazı yeme alışkanlıklarını değiştirerek IBS semptomlarını hafifletebilirsiniz.

Bir dergide yazarak hangi gıdaların semptomlarınızı daha da kötüleştirdiğini öğrenin:

Gün boyunca ne yersiniz
Hangi belirtilere sahipsin
Semptomlar ortaya çıktığında
Bu yiyecekleri sınırlamak veya kaçınmak isteyeceksiniz. Sorunlu gıdalar şunlar olabilir:

Peynir veya dondurma gibi süt ve süt ürünleri
Kahve gibi kafeinli içecekler
Soda gibi gazlı içecekler, özellikle yapay tatlandırıcılar (sorbitol gibi) veya yüksek fruktozlu mısır şurubu içerenler
Alkol
Bazı meyve ve sebzeler
Semptomları hafifletmenin diğer yolları şunlardır:

Sağlıklı, dengeli bir diyet yapmak…

Kepekli tahıllar, meyveler ve sebzeler gibi daha yüksek lifli yiyecekler yemek (özellikle kabızlığı olan kişiler için). Vücudunuzun bunlara alışması için diyetinize lifli yiyecekler ekleyin. Yüksek lifli diyetler ağrı veya ishale yardımcı olmayabilir ve gaz ve krampları daha da kötüleştirebilir. Tahıl gibi yiyecekler hakkındaki bilgileri kontrol edin. Günde 20 gram lif yemeyi hedeflemelisiniz.
Günde 6 ila 8 bardak su içmek (özellikle ishalli kişiler için). Bunun IBS semptomlarına yardımcı olup olmadığı belirsizdir, ancak bazen ishalden kaynaklanan dehidrasyonun tedavisine yardımcı olabilir.

IBS’li kişilerde kramp ve ishale neden olabilecek büyük yemeklerden kaçınmak. Bu size olursa, günde 4 veya 5 küçük öğün yemeyi deneyin. Ya da her zamanki 3 öğününüzde daha az yiyin.

İlaç almak

Doktorunuz belirtilere yardımcı olmak için size ilaç verebilir:

Kabızlığı kontrol etmeye yardımcı olmak için psyllium (Metamucil) gibi lif takviyeleri .
İshali kontrol etmeye yardımcı olmak için loperamid (Imodium) gibi anti-ishal ilaçları .
İshal ve ağrıya yardımcı olabilecek bağırsakta kasılmaları yavaşlatmak için nane yağı veya disiklomin gibi antispazmodik ajanlar .
Semptomlar ağrı veya depresyon içeriyorsa, bir trikilsik antidepresan veya seçici bir serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) gibi antidepresan ilaçlar .
IBS ilacı . Lubiprostone olarak bilinen bir ilaç, şiddetli IBS-C (kabızlık) olan kadınlar için FDA tarafından onaylanmıştır.
İlacınızı tam olarak doktorunuzun söylediği gibi alın. Tüm ilaçların yan etkileri vardır ve insanları farklı şekilde etkileyebilir. Aldığınız reçetesiz satılan ilaçları doktorunuza bildirin.

Danışmanlık ve stres giderici
IBS için bakım arayan birçok insanda endişe, panik veya depresyon vardır. Stres, IBS’li insanlar için de bir sorundur çünkü semptomları daha da kötüleştirebilir. Araştırmalar, psikolojik tedavinin IBS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Stres ve kaygı duygularını azaltmaya yardımcı olabilecek terapiler şunları içerir:

Bilişsel davranışçı terapi (CBT) , farklı tipte tedavileri ve davranış stratejilerini karıştıran kısa süreli bir tedavidir. IBS’yi tedavi etmek için kullanılan CBT tipi yaşam stresini yönetmeye odaklanabilir. Ya da, bir kişinin IBS semptomları hakkındaki endişeye nasıl tepki verdiğini değiştirmeye odaklanabilir.
Dinamik psikoterapi, yoğun, kısa süreli bir konuşma terapisi formu. Belirtiler ve duygular arasındaki bağlantı hakkında derinlemesine tartışmalara odaklanabilir. Terapi ayrıca insanların kişilerarası çatışmaları tanımlamasına ve çözmesine yardımcı olabilir.
İnsanların değişmiş bir bilinç durumuna girdiği hipnoterapi . Örneğin ağrının giderildiğini hayal etmek için görsel önerilerde bulunulur.
Genel stres giderici de önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak stresi azaltmak için iyi bir yoldur. Ayrıca bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve genel sağlığı iyileştirir. Meditasyon, yoga ve masaj da yardımcı olabilir.

About admin

Check Also

Depresyon nasıl tedavi edilir?

Doktorunuz veya akıl sağlığı uzmanınız depresyonu terapi, ilaç veya ikisinin kombinasyonu ile tedavi edebilir. Doktorunuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir