İrritabl bağırsak sendromu (IBS) nedir? IBS’nin belirtileri nelerdir?

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), kramp, karın ağrısı, şişkinlik, ishal ve kabızlık gibi bir semptom topluluğudur. IBS’li kişiler en az 3 ay boyunca bu semptomlardan bazılarına sahiptir – kramp ve ishal veya şişkinlik ve kabızlık gibi.

IBS rahatsız edici olabilir. Ancak kanser gibi ciddi hastalıklara yol açmaz. Ayrıca kalın bağırsağa (kolon) kalıcı olarak zarar vermez.

IBS’li çoğu insan diyet, ilaç ve stres giderici değişikliklerle semptomları hafifletebilir. Bazı insanlar için IBS semptomları daha şiddetlidir. İşe gitmek veya seyahat etmek, hatta kısa mesafelerde seyahat etmek gibi yollara girebilirler.

IBS’nin belirtileri nelerdir?

IBS, 3 ay veya daha uzun bir süre boyunca değişen bir bağırsak alışkanlığı (ishal veya kabızlık gibi) ile birlikte karın ağrısı veya rahatsızlığı olarak tanımlanır. Karın “mide bölgesi” ile aynıdır.

Semptomlar kişiden kişiye farklı olabilir ve şunları içerebilir:

Mide bölgesinde kramplar veya ağrı
Kabızlık – sert ve kuru olabilecek seyrek dışkı
Bağırsak hareketini bitirmemiş gibi hissediyorum
İshal – sık sık gevşek dışkı
İshal ve kabızlık arasında geçiş yapma
Dışkıda mukus
Şişmiş veya şişkin mide alanı
Gaz
Üst mide bölgesinde rahatsızlık veya normal boyutta bir yemek yedikten sonra rahatsızlık dolu veya mide bulantısı hissetme
IBS’li kadınlar menstrüel dönemlerinde daha fazla semptom gösterebilir.

About admin

Check Also

Depresyon nasıl tedavi edilir?

Doktorunuz veya akıl sağlığı uzmanınız depresyonu terapi, ilaç veya ikisinin kombinasyonu ile tedavi edebilir. Doktorunuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir