İBB, Fatih Sultan Mehmet'in portesini 770 bin sterline satın aldı
İBB, Fatih Sultan Mehmet'in portesini 770 bin sterline satın aldı

İBB, Fatih Sultan Mehmet’in portesini 770 bin sterline satın aldı

Londra’da açık artırmaya sunulan Fatih Sultan Mehmet portresi, 770 bin sterline (Yaklaşık 7 milyon TL) İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alındı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık” açıklamasını yaparken, tablonun İBB’nin Saraçhane’de bulunan başkanlık binasında sergileneceği açıklandı.

Tablonun müzayedede satışa çıkarılacağının duyurulmasının ardından, sanat çevreleri eserin yeni sahibinin kim olacağını merak ediyordu. Londra merkezli müzayede şirketi yaptığı açıklamada, İtalyan ressam Gentile Bellini’ye ait tablonun 770 bin sterline satıldığını açıkladıktan sonra İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından, “Londra’da açık artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık” dedi. İBB Sözcüsü Murat Ongun, portreyi İBB’nin Saraçhane’de bulunan başkanlık binasında sergileyeceklerini açıkladı.

Birkaç aydır sanat dünyasının gündeminde olan Fatih Sultan Mehmet portresine 400 bin ila 600 bin sterlin başlangıç değeri biçiliyordu. İtalyan ressam Gentile Bellini’nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı tahmin edilen, Fatih Sultan Mehmet’in var olan ünlü üç portresinden biri olan eserin ressamın kendisi ya da öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülüyor.

About admin

Check Also

65 yaş ve üstü için yeni koronavirüs genelgesi!

65 yaş ve üstü için yeni koronavirüs genelgesi!

65 yaş ve üstü için koronavirüs salgınında normalleşme nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir