Diyabet nedir? Diyabete ne sebep olur?

Diyabet, vücudunuzdaki yüksek kan şekerinin (glikoz) neden olduğu bir hastalıktır. Bu, vücudunuz insülin yapmadığında veya insülini doğru kullanmadığında ortaya çıkabilir.

İnsülin, midenize yakın bir organ olan pankreasta yapılan bir hormondur. İnsülin, gıdadaki glikozun enerji için vücudunuzun hücrelerine girmesine yardımcı olur. Vücudunuz yeterli insülin üretmezse veya vücudunuz insülini doğru kullanmazsa, glikoz kanınızda kalır ve birikir.

Zamanla, bu ekstra glikoz prediyabet veya diyabetlere yol açabilir. Diyabet, sizi kalp hastalığı , felç, körlük ve böbrek hasarı gibi ciddi ve yaşamı tehdit eden sağlık sorunları için risk altına sokar.

Diyabete ne sebep olur?

Araştırmacılar tip 1 ve tip 2 diyabetin kesin nedenlerini bilmiyorlar. Araştırmacılar, ailenizden belirli genlerin miras alınmasının diyabet geliştirme riskinizi artırabileceğini biliyor. Obezite ayrıca tip 2 diyabet için önemli bir risk faktörüdür. Sigara içmek ayrıca tip 2 diyabetlere neden olabilir. Ve ne kadar çok sigara içerseniz, zaten diyabetiniz varsa tip 2 diyabet ve diğer ciddi sağlık sorunları için riskiniz artar.

Kilo kaybı, daha sağlıklı olmanız için tip 2 diyabetin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Sigarayı bırakmak kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize de yardımcı olabilir. Sağlıklı bir kilo olmak ve sigara içmemek tüm kadınların daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilir.

Ancak, obezite ve sigara içmek her zaman diyabete neden olmaz. Aşırı kilolu, obez veya sigara içen bazı kadınlar asla diyabet geliştirmez. Ayrıca, normal kilolu veya sadece biraz fazla kilolu olan kadınlar , ailede diyabet öyküsü gibi başka risk faktörleri varsa diyabet geliştirebilir.

About admin

Check Also

Belsoğukluğu nedir? Belsoğukluğu belirtileri nelerdir?

Belsoğukluğu bir bir STI bakterilerin neden olduğu Neisseria gonorrhoeae. Kadınlar için özellikle ciddi bir sorundur …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir