Apple iOS 14: Android’den kopyaladığı 10 “yeni” özellik

Apple, WWDC 2020’de işletim sisteminin yeni sürümünü birçok yeni özellik ve çeşitli tasarım değişikliği ile tanıttı. İOS 14’ün en önemli yeni özellikleri arasında Resim İçinde Resim, Ana ekrandaki Widget’lar, Uygulama Kütüphanesi, Uygulama Klipleri ve App Store’daki Uygulama İzni bulunmaktadır.

Apple, bu yeni özellikleri devrimci ve yenilikçi olarak kendi benzersiz şekilde sunarken, gerçek şu ki, bir süredir Android’in bir parçası olmuştur. Android’den kopyalanan iOS 14’te bulunan 10 özelliğe bir göz atalım.

1. widget’lar

Widget’lar yıllardır orijinal iOS ekranındaki en büyük değişikliktir. Apple, iOS 14 ile ana ekrana widget ekleme yeteneğini ekledi. Bu özellik iPhone’larda yeni olsa da, başlangıcından beri Android’de.

Ancak, Apple bu özelliği Android’de bulduğu için eklemedi. Cupertino tabanlı şirket, günün saatine göre farklı uygulama widget’larını otomatik olarak görüntüleyen yeni bir “Akıllı Yığın” widget’ı ekledi.

2. Çeviri Uygulaması
Çeviri uygulaması, Apple’ın iOS 14 için kopyaladığı başka bir Android özelliğidir. Uygulamanın adından da anlaşılacağı gibi, anlaşılması zor yabancı dillere dönüşür. Ayrıca, Çeviri Uygulaması, aldığınız mesajları okuyabilir ve çevrilmiş metni ekranınızda ve Google Çeviri’yi görüntüleyebilir. İkisi arasındaki tek fark, Google Translate’in 100’den fazla dili desteklemesi, Apple Translation’ın ise sadece 11 dilde yayınlanması.

3. PiP (Resim İçinde Resim)
Resim İçinde Resim (PiP), video izlerken çeşitli görevler gerçekleştirmenize olanak tanıyan oldukça kolay kullanımlı bir özelliktir. Bu özellik, videoyu daha sonra diğer uygulamaların üstünde veya ana ekranda görünen daha küçük bir pencerede en aza indirir. Bu özellik 2017’den beri Android’de mevcut, ancak Apple iPhone kullanıcılarına PiP sunmak için 2020 ve iOS 14’e ulaştı. Cupertino tabanlı şirket, videonun boyutunu ayarlamanıza veya macOS’ta olduğu gibi arka planda oynatmaya devam etmek için ekranın kenarına kaydırmanıza izin vererek deneyimi daha da geliştiriyor. Apple iOS 14’teki PiP, FaceTime aramaları yaparken bile çalışır.

4. Çağrı bildirimleri

Arama uyarıları olmadığından değil, şimdi Apple, Windows gibi iOS 14’te Android gibi bildirimlerle pencerelerin boyutunu birleştirdi. Kullanıcılar, tüm ekranı kaplamak yerine yeni ve daha az can sıkıcı bir açılır pencereyle telefon ve FaceTime çağrıları için bildirim alır.

Ayrıca okuyun: Apple WatchOS: Üçüncü taraf geliştiriciler tarafından saat yüzlerinin kullanılmasına izin verecek mi (son olarak)?

5. Üçüncü taraf uygulamalarını önceden seçme becerisi

Apple nihayet kullanıcıların iOS 14 ile üçüncü taraf uygulamaları ayarlamasını mümkün kıldı. Kullanıcıların en sevdikleri e-posta ve tarayıcı uygulamalarını varsayılan olarak ayarlamalarını sağlar. Şirket, WWDC 2020’nin tanıtımı sırasında bu özelliği açıkça değil açık bir şekilde duyurdu. Bir kez daha, bu Android’den kopyalanan bir özellik.

6. Yeni Siri tasarımı

Siri de yeni bir görünüm getiriyor. Apple, AI dijital asistanını ekranın altındaki varlığıyla, tüm ekranı işgal etmek yerine hareketli bir simgeyle yeniden tasarladı. Bu özellik Android’den de esinlenmiştir. Android telefonlarda Google ayrıca, geçerli uygulamada veya etkinleştirildiğinde sitede ekranın altında küçük bir işaretçi ile görünür.

7. Uygulama Kütüphanesi

Uygulamaları otomatik olarak gruplar veya listeler halinde düzenleyen ve bunları ana ekranda gizleyen iOS 14 Uygulama Kitaplığı Android uygulama çekmecesine benzer. Ancak, tüm Apple Arcade oyunlarını otomatik olarak bir klasöre kaydetme gibi bazı ek akıllı gruplama özellikleri ile birlikte gelir.

8. Apple Haritalar’da bisiklet seçimi

Apple Haritalar (Apple Maps) de iOS 14 ile geliştirildi. Şirket, sizi şarj durumuna göre yakındaki uyumlu istasyonlara yönlendirecek çalışkan sürücü desteği ve EV Yönlendirme gibi bir dizi yeni özellik ekledi. Arabanın Buna ek olarak Apple, Haritalarına yükseliş, bisiklet rotaları, merdivenler ve işlek caddeleri de dikkate alan yeni bir “Bisiklete binme” özelliği ekledi. Bu özellik ilk olarak Android cihazlara önceden yüklenmiş olan Google Haritalar’da ortaya çıktı.

9. Uygulama Klipleri

Android akıllı telefonlarda olduğu gibi iPhone kullanıcıları da artık iOS uygulamalarının daha hafif bir sürümünü yüklemelerine gerek kalmadan telefonlarında kullanabilecekler. Bu, 2018’de piyasaya sürülen Google Play Anında Anımsatan iOS 14’teki Uygulama Klipleri ile mümkündür.

10. App Store’daki uygulama lisansları

App Store ayrıca iOS 14’te Android benzeri başka bir deneyime sahip olacak. App Store artık telefonunuza yüklemek istediğiniz bir uygulamanın hangi lisansları kullandığını gösterecek.

About admin

Check Also

Facebook dilini ne kadar kolay değiştirebilirsin?

Şimdi sağ üstteki üç çizgiye tıklayın ve “Ayarlar ve Gizlilik” girin. Önünüzde farklı seçenekler görüyorsunuz, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir