Altın fiyatları son 8 yılın zirvesinde! Yeni rekor gelir mi? Uzmanlar uyardı
Altın fiyatları son 8 yılın zirvesinde! Yeni rekor gelir mi? Uzmanlar uyardı

Altın fiyatları son 8 yılın zirvesinde! Yeni rekor gelir mi? Uzmanlar uyardı

Altın fiyatlarında yeniden hareketlilik yaşanıyor. Gram altın fiyatı 389 liradan işlem görüyor. Peki altın fiyatlarında yeni rekor gelir mi? İşte gram ve çeyrek altın fiyatları…

Yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak adlandırılan altında yeniden hareketlilik yaşanıyor. Geçtiğimiz ay 396 lirayı gören altın fiyatları rekor kırmıştı. Haziran ayının son gününde altın fiyatları 389 lira, ons altın ise 1770 dolar seviyesinde işlem görüyor. “Küresel piyasalarda tedirginliğin hakim olduğu sürece orta vadede ons altın tarafında yükseliş trendinin devam ettiğini söyleyebiliriz.” açıklamasında bulunan Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Özsoy, “Ne var ki; 1.779 dolar seviyesinde kuvvetli bir direnç görülüyor. Bu direnci aşması halinde 1.800-2.000 dolar bandı arasında hareket etme senaryosu gündeme gelebilir” dedi.

ALTIN FİYATLARI KAÇ LİRA?

Gram altın fiyatı dün ise günü serbest piyasalarının kapanış saatinde 390 lira seviyesinde hareket ederken, yeni güne yatay seviyeden başladı.

Gram altın 30 Haziran 2020 tarihi içerisinde ne düşük 389.04 lira seviyesini, en yüksek ise 391.04 lira seviyesini gördü. Gram altın fiyatı günü ise 391,20 liradan kapattı. Çeyrek altın 641 lira, Cumhuriyet altını da 2.620 liradan satılıyor.

ALTININ ONS FİYATI SON 8 YILIN ZİRVESİNDE

Uzmanlar koronavirüs (Covid-19) salgınında ikinci dalga endişelerinin ve merkez bankalarının genişleyici tutumunun altının ons fiyatını son 8 yılın en yüksek seviyelerinde tutmaya devam ettiğini söyledi. Uzmanlar, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.790 doların direnç olarak öne çıktığını, gram altında ise 380-395 lira bandının izleneceğini kaydetti.

Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Murat Özsoy’un değerlendirmeleri şöyle oldu:

“ABD’den gelen vaka artış haberleri, Koronavirüs salgının kontrol altına alınmasının tahmin edilenden daha uzun sürmesine dair endişeler barındırırken; virüsün yayılmasındaki bu artışın henüz ölüm vakalarında çok yüksek artış göstermemesi bir nevi hafifletici durum oluyor.

Diğer yandan ABD’den dün gelen bekleyen ev satışları verisi yıllık bazda yüzde 5.1 düşüş gösterse de aylık bazda nisan ayında göre yüzde 44,3 artması, beklentilerin çok üzerinde oldu. Bu haberler Dow Jones Endeksinin yükselmesi ve beraberinde ons altının geçtiğimiz hafta 8 yıllık zirve seviyesinden dün itibariyle hafif yatay seyre geçmesine yol açtı.

Ons Altın dün 1.769-1.774 dolar aralığında ilerledi. Küresel piyasalarda tedirginliğin hakim olduğu sürece orta vadede ons altın tarafında yükseliş trendinin devam ettiğini söyleyebiliriz. Ne var ki; 1.779 dolar seviyesinde kuvvetli bir direnç görülüyor. Bu direnci aşması halinde 1.800-2.000 dolar bandı arasında hareket etme senaryosu gündeme gelebilir. Diğer yandan aşağı yönlü hareketleri de hesaba katarsak, 1.754 dolar seviyesinin altında kapanışlar olması halinde daha geniş bir kanal hareketi olarak 1.670-1.796 dolar arasında hareket edebilir.

Gram altın açısından ise özellikle Dolar/TL kurunun iki haftadır devam eden 6.85 TL seviyesinde sıkışmış yatay süren hareketinden kaynaklı olarak 390 TL’ye doğru olan yükseliş hareketinin daha dar kademeli olduğunu izliyoruz. Gram altının 390 TL’yi geçip 395 TL’ye gelme senaryosunun işlemesi için; ABD-Çin arasında görülen sakinleşme durumunun yerini gerilime bırakarak ons altının yukarı yönlü 1.779 dolar seviyesini kırması ve Dolar/TL kurunun temkinli gidişatının bozularak yükselişte ivme yakalaması olacaktır diye düşünüyoruz.”

About admin

Check Also

Merkez Bankası faizi sabit tuttu: 'Enflasyon fena geliyor'

Merkez Bankası faizi sabit tuttu: ‘Enflasyon fena geliyor’

Merkez Bankası piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası indirim beklentilerinin aksine politika faizinde değişikliğe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir